Czartowe Pole: miejscowi omijają to miejsce

 

Pozornie, to polana taka jak wszystkie, jednak miejscowi nigdy nie zapuszczają się w te okolice. Dobrze wiedzą, że jeno czarci tam hasali.

Głębokie ostępy lasów Roztocza przecina rzeka Sopot. To własnie nad jej brzegiem stała niegdyś karczma prowadzona przez przedsiębiorczego Żyda. Nie narzekał on na brak klientów, bowiem karczma stała na drodze z Zamchu do Józefowa. Kupcy  podążający na targ chętnie zatrzymywali się u niego z tobołkami wypełnionymi towarem.  Często wtedy też jedli i pili do upadłego obiecując zapłatę w drodze powrotnej z targu. Jako że karczmarz był człowiekiem ufnym i bardzo chciwym zarazem –  chętnie przystawał na takie umowy. Niestety zabawy w karczmie powodowały, że kupcy często wracali do domu z pustymi sakwami. Żony ich słysząc tłumaczenia o tym, gdzie podziały się pieniądze zarobione przez mężów mówiły:

To jakaś diabelska robota. Diabelskie czary ogłupiają naszych mężów w tej karczmie. Niech tą karczmę diabli wezmą!

Prośby zostały wysłuchane…

Pewnego razu, gdy w gospodzie trwała huczna zabawa nagle rozległ się ogromy huk: W budynek uderzył piorun, a karczma momentalnie stanęła w płomieniach. Ogniu zginęli wszyscy bawiący się tam goście. Na koniec ziemia pod budynkiem rozstąpiła się i pochłonęła gospodę ze wszystkimi znajdującymi się w niej ludźmi, a nad rzeką została tylko pusta polana.

Ruiny w rezerwacie Czartowe Pole

Diabelska robota

Okoliczni mieszkańcy dobrze wiedzieli, że była to diabelska robota, że czarty porwały dla siebie doborową kompanię biesiadników. Od tej chwili zaczęto unikać tego miejsca w obawie przed jakimś nieszczęściem.
 
Później okolicę, w której znajdowała się wspomniana karczma zaczęto nazywać Czartowym Polem. Widywano tam jeszcze hulające diabły, ale to już kompletnie inna historia.

Czartowe Pole dziś

Rezerwat Czartowe Pole powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1958 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody (Monitor Polski nr 63, poz. 363). Celem powołania było zachowanie przełomu i doliny roztoczańskiejrzeki Sopot. W akcie powołującym powierzchnia rezerwatu została określona na 63,71 ha. Dane nadleśnictwa podają jednak powierzchnię 80,07 ha. Ścisłej ochronie podlega 26,66 ha.

Rezerwat położony jest na wysokości ok. 217-255 m n.p.m.

Nazwa Czartowe Pole pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że jeno czarci tam hasali.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony szlak krawędziowy prowadzący drewnianymi pomostami wzdłuż serii wodospadów
Ścieżka krajoznawcza - niebieska.svg ścieżka przyrodnicza o długości 1,3 km

Czartowe Pole na szlaku Green Velo

Foto: Wikipedka/Pixabay

Dodaj komentarz