Jakie tajemnice kryje góra Czubatka?

 

To miejsce tajemnicze. Choć nie prowadzono tu żadnych prac archeologicznych, to wiadomo, że w jej rejonie zachowały się bardzo stare ślady ludzkiej działalności z epoki średniowiecza lub nawet brązu. Legenda głosi, że pod Czubatką znajdują się tulele prowadzące do Szczebrzeszyna.

Według legend na wzgórzu stał kiedyś zamek, pod którym znajdowały się jaskinie,  prowadzące nawet do Szczebrzeszyna. Co ciekawe, ze zboczy góry wydobywa się ciepłe powietrze powodujące topnienie śniegu.

Skarb ukryty pod Czubatką?

Legendy o skarbach rozpalają wyobraźnie turystów.  Władysław Mazur, mieszkaniec  Kawęczynka opowiedział dziennikarzom:

Nieraz prowadziłem turystów z wykrywaczami metali. Mamy tu taką skałę i glebę, że urządzenia często coś pokazują. Tłumaczyłem im to, ale nie chcieli wierzyć. Zaczynali kopać i oczywiście nic nie znajdowali.

Znalazł się jednak ktoś, kto poszukiwaniami skarbu zajął się na szerszą skalę.  Poszukiwacze  – a było ich kilku – wybijali wielkie bloki skalne i zrzucali je na dół, aby  się dostać do tuneli pod górą. Po wykuciu kilkunastu metrów zniknęli, zostawiając po sobie sprzęt – taczki, drabinę i mnóstwo śmieci. Mężczyźni najprawdopodobniej mieszkali w wybudowanej obok wykopu ziemiance. Żywili się konserwami i przez wiele dni kopali.

Stanisław Jachymek, właściciel Zagrody Guciów uważa, że

Poszukiwań nie prowadzili raczej miejscowi. Ci trochę by pokopali i wracali na noc do domów. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że kilka osób żyło na zboczu Czubatki przez jakiś czas

Mieszkańcy okolicznych wsi,  uważają, że mogło im się poszczęścić. Świadczyć miałoby o tym porzucenie przy wykopie używanych w pracach sprzętów.

Jak było na prawdę, tego nie wie nikt. Wokół Czubatki powstała jeszcze jedna tajemnica.

Dodaj komentarz