😬Jezioro Jasne z mroczną przeszłością i niejasnym zjawiskiem

 

Malownicza okolica, nadają temu miejscu szczególnego uroku. Wokół jeziora powstało wiele legend, w które można wierzyć lub nie, jest jednak jeszcze coś, co dzieje się do dziś i naprawdę trudno to wytłumaczyć.

Spokojne jezioro drzemie pośród łąk i lasu gdzieś obok trasy z Nielisza do Krzaka. W lesie dawno temu ktoś postawił drewniany krzyż, który stoi do dziś… Opowiadane przez starszych mieszkańców legendy mówią, że od strony lasu daje się słyszeć tajemnicze jęki i odgłosy. Niektórzy widzieli tu płomyki unoszące się nad wodą. Jedna z legend mówi, że podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali tutaj kilku Żydów.

Nie znamy nikogo, kto odważyłby się sprawdzić prawdziwość przekazów. Może lepiej nie sprawdzać, gdyż zwierzęta w okolicy jeziora Jasnego według innych podań zachowują się w sposób nienaturalny.

😬Jezioro Sodoma: Nie chcesz tam być

Stary młyn i dziwna nawałnica

Starsi ludzie powiadają, że w dawnych czasach w Złojcu funkcjonował wybudowany nad płytkim jeziorkiem młyn. Pewnego dnia wieś nawiedziła wielka burza. Mieszkańcy ukryli się w piwnicach razem całym z dobytkiem i zwierzętami. Burza ustała po dwóch dniach, a gdy ludzie wyszli z ukrycia spostrzegli, że domy były nienaruszone. Bardzo szybko okazało się jednak, że zniknął młyn, a w jego miejscu powstało jeziorko. Mieszkańcy uznali, że burzę wywołała i na młyn rzuciła klątwę czarownica, która mieszkała w pobliskim lesie.

Możecie śmiać się ze starych przekazów podawanych z pokolenia na pokolenie, ale czyż nie zastanawiający jest fakt, że w czystym jeziorze nie ma ryb?

Strudzony wędrówkami? Skorzystaj z przytulnej Fanaberii w Nieliszu.

One Comment on “😬Jezioro Jasne z mroczną przeszłością i niejasnym zjawiskiem”

Dodaj komentarz