Pałac w Klemensowie

 

Będąc w Nieliszu warto na chwilę zerwać się na kilka chwil z kocyka na plaży i zwiedzić zespół pałacowo – parkowy w Klemensowie. Propozycja warta uwagi, tym bardziej, że obiekt dzieli od Nielisza zaledwie 15 minut drogi samochodem.

Do pałacu można też dojechać rowerem – szlak niebieski do Michalowa i dalej do Klemensowa

Zespół pałacowy wpisany jest do rejestru zabytków, a w jego skład wchodzi:

  • pałac,
  • oranżeria, dawniej kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego,
  • dom emerytów, tzw. Biała Oficyna,
  • Czerwony Domek
  • park

Zespół pałacowo-parkowy w Klemensowie to barokowy pałac powstały w latach 1744-1746.  Wraz z nim powstał park.  Obiekt zbudowano z inicjatywy Teresy Zamoyskiej, z myślą o przyszłym potomku, którym okazał się Klemens Jerzy Zamoyski – stąd też nazwa pałacu rodziny Zamoyskich.

W czasie II wojny światowej budynek przejęli  Niemcy z pobliskiego lotniska, a w 1944 r. działał tam szpital polowy. Od 1945 r. majątek upaństwowiono. We wnętrzach zachowały się zabytkowe kominki, główna klatka schodowa i zabytkowe wyposażenie biblioteki, z którego zachowały się regały na książki – były wbudowane na stałe w ściany i nie dało się ich wynieść. Większość książek z ogromnego księgozbioru (14 tysięcy pozycji w tym 5 tysięcy starodruków) trafiła do Biblioteki im. Łopacińskiego w Lublinie. Pałac posiadał również bogatą galerię malarstwa zrabowaną przez Niemców. Reszta wyposażenia została przeniesiona do muzeum w Kozłówce i Zamościu.

Po wojnie w pałacu mieścił się dom pomocy społecznej, który ostatecznie przeniesiono do Szczebrzeszyna, bowiem tutejsze warunki nie odpowiadały normom unijnym. Ponieważ pomieszczenia mają układ amfiladowy, pałac nie bardzo nadaje się także na hotel. Wokół znajdują się zabudowania gospodarcze oraz obszerny park (100 ha) w stylu angielskim z licznym, wielogatunkowym starodrzewem. Wśród egzotycznych roślin występują: surmia zwyczajna, magnolie, orzech czarny, sosna wejmutka, budynek porasta milin).

Obecnie rodzina Zamoyskich, potomków ostatniego ordynata, stara się o odzyskanie tego pałacu.

Pssst.. Czy wiesz, że kąpielisko Moczydło jest na Facebooku?

Dodaj komentarz